Wątpliwości są okej

Początek nowego roku jest dość dziwnym momentem. Z jednej strony jest tyle nowych planów, wyzwań, celów. A z drugiej gdzieś tam są właśnie one, wątpliwości.

Czy aby miejsce w którym obecnie się jest, jest miejscem w którym powinno się być? Czy to co robię ze swoim życiem jest właściwe? Czy podejmuję dobre decyzje?

Wątpliwości mają to do siebie, że są zawsze. Niezależnie od tego czy decyzja, którą podjęliśmy była dobra czy zła. Zawsze pojawia się to echo wyboru, który kiedyś mieliśmy. Pojawiają się te argumenty, które stały za podjęciem innego kroku. A ty znowu zaczynasz się zastanawiać, czy ta druga droga nie byłaby lepsza?

Wydaje mi się, że nie, nie byłaby lepsza. Droga, której nie obraliśmy, decyzja, której nie podjęliśmy, nigdy tak na prawdę nie istniały. Przynajmniej nie w naszym życiu.

W jednej ze swoich książek John Barth napisał, że każda rzecz, którą zrobiliśmy, jest dokładnie tym co chcieliśmy zrobić. Myślę, że ma racje. Ja osobiście mam wielkie opory przed zrobieniem czegoś, czego wcale nie chcę zrobić. A czasem coś robię, nie wiedząc nawet czy chcę, a gdy po fakcie się nad tym zastanowię, to jednak mam to przeczucie, że chciałam to zrobić, nawet jeśli ta chęć trwała tylko chwilę, w momencie podejmowania decyzji.

Ludzki organizm to skomplikowane urządzenie. Nasz mózg jest zaprojektowany by robić to co chcemy. W końcu rzadko zdarza nam się postępować wbrew naszej woli, a jeśli już jesteśmy do tego zmuszeni, to doskonale zdajemy sobie z tego sprawę.

Wątpliwości, co do tego czy podjęta przez nas decyzja była słuszna, będą się pojawiać zawsze. My jako ludzie, bardzo lubimy się zastanawiać i wymyślać scenariusze, a wątpliwości to właśnie taki scenariusz, tylko trochę jakby odnośnie przeszłości. Nigdy nie wejdzie do naszego życia, więc warto przestać się przejmować i po prostu ucieszyć się, z tego jaką piękną ma się wyobraźnie, bo nawet jeśli kiedyś tam wybrałoby się inną drogę, to wyglądała by ona inaczej, niż dzisiaj się to wydaje.

Jeśli masz wątpliwości, to znaczy, że miałeś wybór, a jeśli miałeś wybór, to znaczy, że jesteś wolnym człowiekiem. A wolność, to chyba coś, czego nikt nie chciałby stracić.