Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień

Jak byłam jeszcze małą i przyjazną dziewczynką często zdarzało  mi się myśleć jakby to było być chłopcem. Wiecie nie mieć okresu, mieć zarost, nie nosić na sobie brzemienia rodzenia dzieci i takie tam. Z czasem mi to przeszło, do okresu się przyzwyczaiłam, bez zarostu jakoś żyć mogę, a rodzić dzieci wcale nie muszę. Mimo to nadal są momenty w których chciałabym być facetem. Zastanawiasz się pewnie z jakiego powodu, otóż powód jest prosty – mężczyznom się więcej wybacza. I nie mam tutaj na myśli zdrady małżeńskiej, ale proste wybaczenie tłumów.

Idealnie to ujął ksiądz z serialu Ranczo: „Są chyba rzeczy które kobiecie bardziej nie przystają niż mężczyźnie; Jak mężczyzna przeklina to jest to bardzo źle, no ale jak kobieta to jest chyba znacznie gorzej.” Moim zdaniem jeśli coś jest złe to jest złe tak samo, niezależnie od tego czy zrobi to mężczyzna czy kobieta. Jednak pomimo, że niby mamy jakieś tam równouprawnienie, że w większości spraw kobieta i mężczyzna są różni, to powyższe przekonanie wciąż obowiązuje. Facetom po prostu można więcej.

Jeśli idziesz ulicą i widzisz pijanego pana menela to pomyślisz, że to menel, ale jak widzisz w takiej w sytuacji kobietę to pomyślisz sobie o niej o wiele gorzej niż o facecie w tej samej sytuacji. Jak zobaczysz nie ogolonego faceta to pomyślisz, że ma fajny kilkudniowy zarost, ale jak kobieta nie wydepiluje nóg to o siebie nie dba. Takich przykładów w naszym społeczeństwie jest mnóstwo. Przekonania kształtowane latami, obecnie utwierdzane przez media. Mężczyzna może być niedoskonały, ale kobieta ma być perfekcyjna. Bzdury, bzdury, bzdury!

Powszechne stereotypy płciowe poznajemy bardzo wcześnie. Jako małe dzieci bardzo uważnie obserwujemy świat. Widzimy jak zachowują się mężczyźni a jak kobiety. Dostrzegamy też różnice w naszym wyglądzie, ubraniach. Ubrania dla dzieci to temat rzeka. Wystarczy iść do sklepu z ubraniami dla maluchów. Dział chłopięcy – same niebieskie ubranka, dział dziewczęcy – same różowe.

Dlaczego rodzice nie ubiorą dziewczynek w niebieskie ciuszki, a chłopców w różowe? Dlaczego mówi się chłopcom, że im nie wypada płakać? Dlaczego wmawia się dziewczynkom, że jak chłopcy ciągają je za włosy to są nimi zainteresowani? Dlaczego jest przyzwolenie na to by chłopiec był łobuzem, a dziewczynka już nie? Tak nas uczyli nasi rodzice, a przedtem ich nasi dziadkowie.

Kiedyś było jeszcze gorzej. Przecież kobiety nie miały żadnych praw. Jeśli żona zdradziła męża to musiała zostać ukarana, a mąż zdradzający żonę to była sytuacja na porządku dziennym, a burdele były tak powszechne jak obecnie galerie handlowe w Polsce.

gdybym mogła być mężczyzną

Często mówi się, że faceci mają łatwiej w życiu niż kobiety. Nie wiem jak to jest być mężczyzną, więc nie mi to oceniać, jednak prawdziwe jest to, że facetom się więcej wybacza, a co najważniejsze mężczyznom nie narzuca się  tak wielkich ograniczeń jak kobietom.

W tym roku na festiwalu w Cannes Julia Roberts, by przełamać sztywne zasady dotyczące wymogów ubioru, przeszła po czerwonym dywanie boso. Wymogi wysokich obcasów czy długich sukien, na tego rodzaju galach, w obecnych czasach powinny już zniknąć. W dobie różnorodności, samodzielnego dobierania stylu nie powinno się określać ubioru na festiwalach, na których większość gość to artyści, czyli osoby o najbardziej rozbudowanym poczuciu siebie, własnych upodobań  i stylu.

Zawsze przeszkadzało mi to, że strój… elegancki, zazwyczaj wymagał od kobiet noszenia butów na obcasach, gdzie mężczyźni nosili tylko zwykłe oksfordy. Teraz co prawda o wiele bardziej cieszę się z moich szpilek, a spędzenie upalnego dnia w pełnym garniturze, to coś czego zdecydowanie facetom nie zazdroszczę.

Jednak mężczyźni mają o wiele większą swobodę niż kobiety, więcej się im wybacza, więcej im przystoi. Gdybym mogła być mężczyzną jeden dzień… z pewnością chciałabym zobaczyć jak to jest nim być.