7 TED Talków, które każdy powinien zobaczyć

Konferencje TED odbywają się na całym świecie gromadząc na swoich eventach ogromne rzesze ludzi. Ale czym przede wszystkich są TED Talki? Niezbyt długie, a czasem wręcz króciutkie, wystąpienia osób na wszystkie możliwe tematy. Często znanych ludzi, którzy wiele osiągnęli i wiele mogą nam – widzom przekazać.

Mam dzisiaj dla was siedem TED Talków, które szczególnie mi się spodobały i które moim zdaniem każdy powinien zobaczyć.

1. Kelly McGonigal: Jak zaprzyjaźnić się ze stresem 

Stres to coś z czym każdy z nas się kiedyś zetknął, a większość spotyka się z nim dość często. Kelly mówi o tym jak stres wpływa na organizm i jak możemy zrobić z niego przyjaciela zamiast wroga.

2. Amy Cuddy: Język ciała kształtuje naszą osobowość

Jeden z ważniejszych Ted Talków jaki obejrzałam. Mówi o postawie, która kształtuje naszą pewność siebie w danym momencie, mówi też o udawaniu, udawaniu właśnie tej pewności. Jest to jedna z najczęściej polecanych wypowiedzi. Warto obejrzeć, chociażby po to by zwrócić uwagę na naszą mowę ciała, na to jak odbierają ją inni, a przede wszystkim jak ona wpływa na nas samych.

 

3. Taiye Selasi: Nie pytaj mnie skąd pochodzę; pytaj gdzie czuję się miejscowa

Pierwszy raz oglądając tego TED Talka pomyślałam sobie: „O tak, totalnie się zgadzam”. Określanie ludzi mianem miejsca gdzie się urodzili, albo gdzie spędzili dzieciństwo jest trochę złudna. Taiye ma racje, przynależymy tam gdzie czujemy się miejscowi.

 

4. Bel Pasce: 5 sposobów na zniszczenie swoich marzeń

Przedstawione w bardzo fajnej formie sposoby co zrobić by zniszczyć marzenia, albo raczej czego nie robić by móc je spełnić.

 

5. Adora Svitak: Czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci

Bardzo często mówi się, że dorośli powinni uczyć się od dzieci i właśnie o tym mówi Adora. Dorośli są mistrzami w szukaniu powodów by czegoś nie robić, dzieci nie widzą granic, po prostu próbują. Taka dziecięca mentalność przydałaby się nie jednemu dorosłemu.

 

6. Barry Schwartz o paradoksie wyboru

Znacie ten moment kiedy musicie coś kupić i macie tak dużo opcji do wyboru, że nie wiecie co wybrać? A jak już wybierzecie to zastanawiacie się czy tamto przypadkiem nie byłoby lepsze? Możliwość wyboru jest dobra, ale zbyt duża możliwość wyboru sprawia, że nie możemy się zdecydować.

Co prawda nie ze wszystkim o czym mówi Berry się zgadzam, jednak kwestia paraliżu przy zbyt dużym wyborze to jest coś czego często doświadczam na własnej skórze.

 

7. Ken Robinson: Szkoły zabijają kreatywność?

Od jakiegoś czasu wiele się mówi o tym jak zła jest obecna edukacja. Zabija kreatywność, tłamsi, skupia się jedynie na kilku ściśle określonych dziedzinach, no i nie przygotowuje do życia. Jak stwierdza Ken edukacja kształci profesorów akademickich. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Szkoła nie kładzie nacisku na przedmioty artystyczne. Przedmioty takie jak plastyka, muzyka, taniec, teatr, wychowanie fizyczne, jeśli już pojawiają się w planach lekcji to tylko po to by zapchać dzień, a zaliczyć je można nawet nic nie robiąc. Matematykę tylko nieliczni zaliczą nic nie robiąc, a przedmioty humanistyczne rozwijają jedynie umiejętność pisania pod klucz. Mniej więcej o tym właśnie mówi Ken, o tłamszeniu kreatywności w dzieciach.

8. Jakie TED Talki wy polecacie?

Ja w moim zestawieniu wybierałam tylko te prezentacje, które są przetłumaczone na język polski. Platforma TED zawiera jednak mnóstwo ciekawych i inspirujących filmów z konferencji we wszystkich językach. Warto tam raz na jakiś czas zaglądać.