Nie jesteś w centrum wszechświata

Kiedyś ludzie uważali, że słońce i cały wszechświat krąży wokół Ziemi, uważano że nasza planeta znajduje się w centrum wszechświata. Teorie tą było dość trudno obalić, ludzie bardzo lubią myśleć, że są w centrum uwagi. Dzisiaj jednak doskonale wiemy, że to ziemia i inne planety krążą wokół słońca. Ba, wiemy że we wszechświecie jest więcej takich gwiazd jak słońce, wokół których krążą różne planety i inne ciała niebieskie. Niestety, większość ludzi w dalszym ciągu myśli, że są właśnie w tym centrum, że wszyscy zwracają na nich uwagę, zauważają wszystkie ich wpadki i nie perfekcjonizm.

Zdaję sobie sprawę, że taką informacje ciężko przełknąć, ale jak to się mówi każda prawda jest lepsza od kłamstwa. Więc prawda jest taka iż większość, a w zasadzie prawie wszyscy ludzie chodzący po tej planecie mają cię gdzieś, nie wiedzą nawet o twoim istnieniu, a większość tych co wiedzą obchodzi to tyle co zeszłoroczny śnieg. Jeśli wywrócisz się na ulicy przechodnie poświęcą ci może dwie sekundy swojej uwagi by potem zapomnieć, że coś takiego w ogóle miało miejsce. Dlaczego więc ciągle przejmujemy się tym jak wypadniemy?

Każdy z nas jest w centrum swojego własnego świata, patrzymy na wszystko z naszej własnej, prywatnej perspektywy, dlatego właśnie żywimy głębokie przekonanie, że cokolwiek zrobimy to inni ludzie z pewnością to zauważą, problem polega  na tym, że nawet jeśli zauważą to wcale się tym nie przejmą, w rezultacie zastanawiając się nad tym co sobie ktoś inny pomyśli krzywdzimy tylko siebie. Dokładamy sobie kolejne kilogramy stresu, a nasze biedne serduszko musi sobie z tym poradzić, zapewne podoła zadaniu, tylko na dłuższą metę nie będzie z tego zadowolone.

A wystarczy się zastanowić nad tym jak bardzo my zwracamy uwagę na innych. Jeśli ktoś przy nas walnie jakąś gafę to może się w duchu pośmiejemy, ale tak na prawdę jutro nie będziemy o tym pamiętać, a czasem nawet w ogóle nie zauważymy, że ktoś zrobił coś nie tak. Więc skoro my tak mało się przejmujemy głupim zachowaniem innych, dlaczego oni mieli by się przejmować naszym głupim zachowaniem?

nie jestes w centrum wszechswiata

Podobnie jest w sytuacji kiedy komuś wydaje się, że my umiemy czytać mu w myślach, że wiemy co od nas chciał, pomimo że nic nie powiedział. Głupota rodzaju ludzkiego, bawimy się w grę zwaną domysłami, bo na pewno każdy się domyśli czego akurat chcesz. Nie. To tak nie działa. Warto nauczyć się mówić o tym czego chcemy, bo nikt nie będzie się tego domyślać. Osobiście bardzo chciałabym mieć magiczne moce, umieć zgadnąć o co komuś chodzi, widzieć przyszłość w kryształowej kuli. Niestety wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, takimi z krwi i kości, bez żadnych magicznych czy telepatycznych zdolności, nie umiemy czytać w myślach, nie umiemy się domyślić czy akurat teraz masz ochotę na porcję lodów czy hamburgera.

Chociaż wiecie takie czytanie w myślach to w gruncie rzeczy byłaby kiepska sprawa. Sami się zastanówcie kiedy ostatnio mieliście jakieś ciekawe myśli? W mojej głowie, oczywiście poza małymi przebłyskami genialnych pomysłów, głównie toczą się przeglądy starych piosenek, miliony dziwnych hipotetycznych sytuacji i mało porywający wewnętrzny dialog. Więc całe szczęście, że nie umiemy czytać w myślach innych, bo skończyłoby się to wizytą w szpitalu psychiatrycznym.

Warto zapamiętać, że nikt nie będzie wiedział co siedzi ci w głowie, nikt nie domyśli się, że właśnie masz ochotę na sushi, prawdopodobnie nikt też nie zauważy twojej gafy, dopóki sam nie poinformujesz o niej świata.

Na pocieszenie powiem Ci, że nawet jeśli nie jesteś w centrum wszechświata to dla mnie jesteś bardzo ważną osobą i strasznie się cieszę, że tu jesteś.