Każdy z nas czegoś żałuje

Na pytanie czy gdybyś mógł/mogła zmienić coś w swoim życiu, albo czy żałujesz jakiejś decyzji większość ludzi (przynajmniej w wywiadach) odpowiada tym idealnym i chyba wyuczonym na pamięć stwierdzeniem ” Wszystko co się wydarzyło w moim życiu doprowadziło mnie do miejsca w którym jestem i sprawiło, że jestem kim jestem, niczego bym nie zmienił/ła”. Brzmi jak kiepski cytat z pseudo psychologicznego poradnika. Nie zaprzeczę, że większość naszych decyzji z przeszłości miała wpływ na nasze dzisiejsze ja, ale stwierdzenie, że wszystkie wybory miały na nas wpływ jest kłamstwem. To czy dziś na śniadanie zjesz kanapkę z serem czy z szynką nie ma znaczenia dla twojej przyszłości.

To tak jak podczas gry w szachy. Czasem jakiś ruch przybliża do zwycięstwa, a czasem to tylko przedłużanie przegranej już gry. Nie każdy ruch ma znaczenie dla końcowego rezultatu, a w życiu nie każda decyzja ma wpływ na nasze życie. 

Być może ja po prostu jestem nie oświeconą osobą i jeszcze nie doszłam do etapu kiedy uważam, że każda podjęta przeze mnie decyzja była niezbędna do wykreowania tego kim jestem dzisiaj. W życiu czasem robi się po prostu coś głupiego, co uczy nas jedynie tego gdzie możemy szukać granicy naszego idiotyzmu. Jestem pewna, że każdy czegoś żałuje. Nawet jeśli jest to tylko źle dobrany kolor sukienki na pierwszą randkę, czy palnięcie jakiejś głupoty przy kimś czyja opinia jest dla nas ważna. Zapewne to są tylko mało istotne rzeczy, które w żaden sposób nie przyczyniły się do naszej przyszłości.

kazdy czegos zaluje

To stwierdzenie „Niczego nie żałuję, wszystko co mi się przytrafiło mnie ukształtowało” brzmi na prawdę pięknie, tylko, że to kolejny frazes powtarzany przez ludzi. Odnoszę wrażenie, że te słowa są wypowiadane tylko po to by nie przyznać się do tego, że jest coś czego się żałuje. Ludzie sukcesu nie powinni niczego żałować. Tylko czy tak jest na prawdę? Czy ktoś kto za ósmym razem otworzył firmę i odniósł sukces nigdy nie żałował tych siedmiu porażek? Musiał stwierdzić, że gdyby postąpił inaczej to by się udało, gdyby tego nie zrobił nie wiedziałby co poprawiać by w końcu osiągnąć sukces. Oczywiście wiele nauczył się na swoich błędach, niemniej jednak zapewne gdyby mógł cofnąć czas zamiast otwierać siedem firm, które zbankrutowały wolałby otworzyć jedną z sukcesem.

Nie ma nikogo kto w jakimś momencie swojego życia niczego by nie żałował. Każdy kiedyś czegoś żałował, nawet jeśli było to tylko pójście do kiepskiego fryzjera. Stwierdzenie, że nigdy niczego nie żałuje jest jak powiedzenie że nigdy nie wyobrażam sobie jak zachowam się w jakiejś sytuacji. Nikt nie mówi o tym głośno, ale wszyscy to robimy.

Oczywiście wiele osób powie, że nie powinno się żałować podjętych i nie podjętych decyzji. To zdanie jednak to tylko kolejny cytat do grafiki na tumblr. Czy jeśli okradnie się kogoś albo zabije się człowieka to też nie powinno się tego żałować? Ci ludzie w końcu też podejmują decyzje.

W tej całej gonitwie za radami coachów, za byciem idealnym zapominamy o najważniejszym – jesteśmy tylko ludźmi. Mamy prawo do własnych uczuć i emocji. Jako ludzie żałujemy wielu rzeczy, zawsze tak było i zawsze będzie.

  • klarr

    Od razu przypomina mi się słynne zdanie ,,Lepiej żałować, że się spróbowało niż, że się czegoś nie zrobiło”, które tak bliskie było mi pod koniec gimnazjum 😀 W sumie to zgadzam się po części. Są rzeczy, które zrobiłam z głupoty i gdybym miała znów być w jakiejś sytuacji to zachowałabym się zupełnie inaczej, ale są też takie, dzięki którym się czegoś nauczyłam i wiedziałam czego w przyszłości nie robić. A zatem żałuję i nie żałuję 😀

  • Pingback: Czasem spontaniczne decyzje są najlepsze | herekore.pl()

  • Pingback: Wątpliwości są okej | herekore.pl()