Nie wszystko musi mieć znaczenie

znaczenie

Zazwyczaj jeśli widzimy kogoś z tatuażem, albo kogoś kto nie je mięsa czy słodyczy, kogoś kto walczy o wolność, pytamy dlaczego. Jakie przyświecają mu ideały, bo przecież nie robi się czegoś takiego nie wierząc w jakąś większą idee. To byłoby po prostu głupie, tak nam się wydaje, bo dla nas wszystko musi mieć sens, wszędzie go szukamy, jakby to co robimy musiało posiadać większy sens, jakby to miało zmienić wszechświat. Tylko wiesz, nie wszystko musi mieć znaczenie.

Nie jadam mięsa. Nie dlatego, że kocham wszystkie zwierzęta świata i nie chce się przyczyniać do ich cierpienia. Bo prawdę mówiąc nie wiele obchodzi mnie to czy tą jedną świnkę więcej zjem czy ktokolwiek inny, bo ktoś ją zje na pewno. Nie jem mięsa bo najzwyczajniej w świecie mi nie smakuje. Nie lubię tego smaku, napawa mnie jakimś obrzydzeniem. Nie smakuje mi i już. Żadnej większej idei w tym nie ma.

Podobnie jest z tatuażami. Widząc, ze ktoś ma wytatuowanego na ręku ptaka pytamy co on oznacza. Nie przyjdzie nam nawet do głowy, że komuś po prostu może się podobać kształt danego rysunku. A jak już usłyszymy taką odpowiedz to pomyślimy sobie jaki sens jest się tatuować skoro tatuaż nie ma żadnego znaczenia dla nas. Otóż ma znaczenie – ładnie wygląda. Nie musi być w tym niczego więcej. To w końcu nasze ciało i chcemy by nam się podobało, a skoro bardziej nam się podoba z gwiazdką na kostce to już tylko nasza sprawa.

znaczenie

Dla nas to jednak nie pojęte, dziwne. Bo jak robić coś, co w dalszym ciągu w naszym pojęciu (tj. Polaków) wychodzi poza jakiś kręg normalności, bo przecież nikt nie robi sobie tatuaży ot tak o, bo mu się w tym momencie podoba kształt koła. Nikt nie przechodzi na weganizm tylko dlatego, że nie lubi mięsa, nikt nie walczy o wolność tylko dla samej walki.

To przecież nie normalne, bo by coś robić trzeba mieć przyświecającą idee. Otóż nie. Nie trzeba. Większość rzeczy które robimy, robimy  bez żadnego sensu i znaczenia, więc po co na siłę szukamy tego znaczenia we wszystkim co tylko pozornie powinno je mieć.

Jednak nam ciągle się wydaje, że czarna bluzka oznacza coś innego niż biała, że kaktus ma inne znaczenie niż storczyk. A twój kolor paznokci powie Ci jakim jesteś człowiekiem, nawet jeśli pomalujesz je na dany kolor tylko dlatego, że to był to ostatni jaki został w sklepie.

Wierz mi, nie wszystko musi mieć przyświecający mu sens. Niektóre rzeczy są po prostu rzeczami. I niczym więcej.

  • klarr

    Od razu przychodzi mi do głowy tatuaż, który zawsze chciałam mieć, ale zastanawiałam się co powiem, gdy ktoś zapyta mnie, dlaczego go zrobiłam, co dla mnie znaczy. Czy tylko to, że mi się podoba?
    W sumie to tak, zgadzam się, nie wszystko musi mieć znaczenie 😀