Wszyscy powinniśmy znać historię

Pamiętam jak jeszcze w szkole siedziałam na sprawdzianie z historii. Test dotyczył XX wieku, tematów jakby się mogło wydawać nam najlepiej znanych. Czytam zadanie po zadaniu, nie są trudne, można się pokusić o stwierdzenie, że nawet bardzo proste. W pewnym momencie gdzieś zza pleców słyszę szept:

– Hej! Kim był Piłsudski?

W tym jednym momencie opadają mi ręce. Nie wiem czy powinnam się zacząć śmiać czy może płakać? Naprawdę w tym jednym momencie nie wiem jak zareagować, bo żyjąc w tym błogim świecie byłam przekonana, że akurat to wiedzą wszyscy.

Nie chcę w tutaj nikogo oceniać, ale poznałam w swoim życiu już wiele osób które nie znały ważnych dla Polski wydarzeń. Okej. Rozumiem, można nie wiedzieć kiedy urodził się Chopin, ale to dlaczego 11 listopada jest świętem narodowym po prostu trzeba wiedzieć. Nie dlatego, że fajnie jest znać te daty, ale dlatego że tego wymaga od nas zwykła przyzwoitość  oraz wdzięczność i szacunek wobec osób, które przez tyle lat oddawały życie za wolną Polskę. Jeśli tego nie wiesz to jesteś ignorantem.

Bo wiecie, ja rozumiem. Jesteśmy obywatelami świata i tak dalej, jednak każdy z nas urodził się na jakimś skrawku ziemi, który posiada większą lub mniejszą historię. Tak samo nasza rodzina, znamy historie naszych babć i dziadków, czasem nawet znamy historie wybiegające o kilka pokoleń wstecz. A jednak nie chcemy znać historii naszego miasta, bo po co nam to. Masz racje, zapewne do niczego Ci się to w życiu nie przyda, ale jakieś pojęcie o swoich korzeniach, o ludziach którzy kiedyś chodzili tymi samymi ulicami co Ty teraz przydałoby się coś wiedzieć.

znac historie 1

Andrzej Wajda powiedział kiedyś, że społeczeństwo bez poczucia przeszłości, historii to zgromadzenie. A zgromadzenie nie posiada żadnych wspólnych cech, nie tworzy wspólnoty, to tylko grupka przypadkowych ludzi, a przecież czy tego chcemy czy nie łączy nas wszystkich bardzo wiele, a przede wszystkim to, że jesteśmy POLAKAMI! Więc zacznij być Polakiem! Zacznij mieć jakiekolwiek pojęcie o państwie w którym żyjesz, naprawdę warto znać historię miejsca w którym się mieszka. Zacznij być świadomym człowiekiem.

Tu nawet wcale nie chodzi o historię. Chodzi o elementarną wiedzę jaką powinien posiadać każdy wykształcony człowiek. Prawie każdy w tym kraju ma zdany egzamin dojrzałości, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu, a mimo to większość z nas nie posiada podstawowej wiedzy. Bo jak możemy mówić, że jesteśmy wykształconymi ludźmi jeśli nie wiemy kiedy wybuchła II wojna światowa albo nie wiemy na jakim kontynencie leży Japonia, albo co gorsza ciągle wydaje nam się, że serce człowieka ma ten sam kształt co serduszka na kartce walentynkowej. To jest elementarna wiedza jaką powinien posiadać każdy nawet tylko minimalnie wykształcony człowiek. Bo jeśli ktoś nie wie tych podstawowych rzeczy to ja się pytam kto takiej osobie wydał świadectwo dojrzałości?!

  • klarr

    Dużo racji. Od siebie dodam tylko, że w szkołach za bardzo skupiają się na mało ważnej lub odległej dla Nas historii. Powinniśmy większą uwagę zwrócić na czasy I i II wojny światowej, czasów najnowszych czy też wynalezień. Ludzie uczyliby się o czymś co ich interesuje i jest im bliższe, a co za tym idzie więcej rzeczy zostałoby w głowach 🙂

  • klarr

    Czemu tak cicho na blogu? :>

    • Zbieram siły na fresh start 🙂