Za moich czasów

Pewnie nie raz i nie dwa słyszeliście to słynne powiedzenie czy to z ust Babci, Dziadka, Wujka, Mamy, Taty, nie ważne od kogo, ważne że ktoś kiedyś Wam to powiedział. Za moich czasów to młodzież była inna, za moich czasów to się wychodziło na dwór, a nie spędzało całe dnie przed komputerem. Kiedy ja byłam w twoim wieku to się uczyłam i pracowałam. Tak, zgadza się. Za czasów młodości naszych dziadków czy rodziców nie spędzało się godzin patrząc w komputer, jak chciało się wyjść z kimś na podwórko to szło się po tą osobę, jeśli pragnęło się być z kimś w stałym kontakcie to zamiast maili, facebooka czy Skype pisało się listy. Kiedyś nie było tak zaawansowanej technologii, wolne chwile spędzało się inaczej. To były zupełnie inne czasy, inaczej się żyło, ludzie byli inni, posiadali inne priorytety,  jest tylko jedno małe ale.

Niezależnie od czasów ludzka mentalność zawsze była, jest i będzie taka sama. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że kiedyś to nie było homoseksualistów, że kiedyś to wszyscy uprawiali seks tylko po ślubie, że kiedyś kobietom było dobrze siedzieć cały czas w domu i zajmować się dziećmi, że kiedyś nie było żadnych wybuchów wulkanów, powodzi czy też innych katastrof naturalnych. I wiecie co? To wszystko to są zwykłe teorie wyssane z palca, bo to nie są wymysły XX wieku, to się działo od setek tysięcy lat, tylko nie było tak rozpowszechnione czy dokładnie badane jak to jest dziś.

Nasze dzisiejsze społeczeństwo pokazuje i uczy nas tego, że warto być sobą ponad wszystko. To przekonanie buduje w nas chęć pokazania się światu dokładnie takim jakim się jest, to duży przełom. Kiedyś ludzie nie byli tacy jacy chcieli, nie robili tego co chcieli, zazwyczaj musieli robić tego czego wymagały od nich władze świeckie czy też władze kościoła. Prawo było wtedy bardzo surowe, zabijanie się nawzajem było na porządku dziennym. To budziło strach, strach przed postawieniem się innym, strach przed ujawnieniem swoich poglądów. Właśnie dlatego ludzie się ukrywali, tylko fakt ukrywania się nie znaczy, że kiedyś to nie istniało. W dzisiejszych czasach też istnieją takie sprawy o których wie każdy, ale też każdy na ich temat milczy, to taka mała konspiracja, która istniała, istnieje i jeszcze przez długi czas istnieć będzie. Nie możemy stwierdzać, że coś jest wymysłem współczesnych czasów, jeśli nawet nie zajrzymy do źródeł jakie pozostawiła nam historia. Musimy pamiętać, że to jacy jesteśmy nie jest ukształtowane przez XX wiek, jest ukształtowane przez tysiące lat i mimo upływu tak wielkiej ilości czasu nadal jesteśmy tacy sami.

photo-1428267441620-e47603d37025

Ludzka mentalność to bardzo dziwna sprawa. Przez setki lat prawie nic się w niej nie zmieniło. Ciągle kochamy tak samo, w ten sam sposób się wzruszamy i smucimy. Jedyne co uległo zmianie to sposoby w jakie pokazujemy nasze odczucia światu, ale to zawsze było różne, wystarczy spojrzeć na kwestie kulturowe różnych krajów.  Nie okazujemy emocji w ten sam sposób, jednak odczuwamy i przeżywamy je bardzo podobnie, niezależnie czy mieszkamy w Europie, Azji czy Afryce i niezależnie czy żyjemy teraz czy tysiąc lat temu.

  • klarr

    ”Kiedyś to się kobiety w ogóle nie malowały, nie to co teraz” – ulubione powiedzenie mojej babci, gdy widzi mnie przed lusterkiem z pudrem w dłoni 😉
    I po raz kolejny się z Tobą zgodzę. Większość rzeczy, zjawisk, które są teraz, miały miejsce też w przeszłości, tylko, że nie było takiego dostępu do telewizji, radia, więc nie były też tak nagłaśniane jak w dzisiejszych czasach. Każde pokolenie będzie mówić młodszemu, że ‚kiedyś było lepiej, że za naszych czasów to..’ Sama czasem łapię się na myśleniu, że dzieciaki kiedyś miały lepsze dzieciństwo, z mniejszą ilością elektroniki. 🙂