W jakiej epoce chciałbyś żyć?

Usiądź sobie wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej herbaty, odpręż się, zamknij oczy i pomyśl. Pomyśl, że w tej jednej chwili możesz się przenieść do wybranego przez Ciebie miejsca w czasie, może to być przeszłość, przyszłość ale również teraźniejszość….
Już? Udało się? Gdzie byłeś? Może był to Starożytny Rzym, albo Średniowieczny zamek, a może statek wielkiego korsarza lub piękna i tętniąca życiem Belle Epoque? A może widziałeś podniebne loty, zdobywanie nieznanych nam jeszcze planet? A może po prostu poszedłeś na koncert Freddiego albo Beatlesów?

Czy to nie byłoby piękne? Nie chcielibyście zupełnie jak w filmie Woodiego Allena „O północy w Paryżu” móc przenieść się do innej, być może według Was lepszej epoki i przeżyć w niej nie zapomniane chwile?

Jestem niemalże pewna, że przenosząc się wstecz spotkalibyśmy się ze sporym szokiem. Ówcześni ludzie zapewne powiedzieliby, że czasy w których żyją są zwykłe, pospolite a może nawet użyliby określenia nudne. A zamiast tego zachwalaliby inną epoke i mówiliby jak pięknie byłoby przenieść się w czasie. Warto zauważyć, że epoki nazywa się w momencie kiedy już minęły, właśnie dlatego zazwyczaj te nazwy są tak piękne, a ich opisy wywołują w nas pragnienie życia w innym czasie, pewnie bylibyśmy bardzo zdziwienie gdyby ktoś za dwieście czy trzysta lat chciał się cofnąć do naszych czasów. Wiecie, pomimo często pojawiającego się pragnienia życia w innych, odległych czasach, to nie wiem czy owe zdziwienie by mnie teraz dotknęło, bo niezależnie od tego jak bardzo pociągają nas piraci, średniowieczni rycerze czy też wielcy malarze, to musimy pamiętać, że każda epoka ma w sobie coś niepowtarzanego, nawet jeśli jest to tylko nasz XXI wiek.

photo-1429152113244-c5e6e2ed6ac9

Musimy zauważyć to, że żyjemy w pięknych czasach. Możemy mieć wszystko, możemy osiągnąć bardzo wiele. Otacza nas wysoko rozwinięta technika, która jeszcze z nami współpracuje, pomaga nam, a nie przewyższa nas umiejętnościami i zabiera nam pracę, dzięki czemu udaje nam się wieść normalne życie. Możemy obcować z przyrodą, miejscami które stworzyła natura, które za jakiś czas mogą być objęte ścisłą ochroną, mogą nie być już tak naturalne, mogą dostać o wiele większą dawkę ingerencji człowieka niż mają w tym momencie, możemy poznać ostatnie dzikie ludy żyjące  środku puszczy amazońskiej. A przy tym wszystkim mamy jeszcze miliony rzeczy do odkrycia i wiele miejsc do zobaczenia, miejsc których ludzie wcześniejszych epok nie mieli okazji zobaczyć. Mamy szczyty do zdobycia, na których jeszcze nikt nie stał, mamy do odwiedzenia miejsca w których było zaledwie kilka osób z bilionów ludzi, którzy mogli lub będą mogli je odwiedzić! Mamy do odkrycia cały wszechświat i możemy to zrobić, bo żyjemy w czasach, w których posiadamy świadomość tego, że wszystko jest możliwe!

Żyjemy w naprawdę pięknych czasach, warto z nich korzystać i cieszyć się że mamy okazje w nich żyć, bo ludzie przyszłych epok będą o nich mówić tak jak my mówimy o innych minionych epokach. Więc przestańmy zachwalać tylko to co minęło, bo to już nigdy nie wróci. Zamiast tego spróbujmy docenić NASZĄ EPOKĘ! 

  • klarr

    No siemanko, widzę że mamy bardzo podobne podejście do tematu 😀 Gdy napisałaś, by przenieść się do przeszłości lub przyszłości, zanim jeszcze doczytałam zdanie, stwierdziłam, ze podoba mi się to co jest teraz. No może z jeszcze jakieś 10-15 lat temu, gdy jako dzieci całe dnie lataliśmy po podwórku. Prawie nic nie chciałbym zmieniać. Zgadzam się, warto docenić swoją epokę 🙂

  • Pingback: Kim jesteś? |()