Czas na szczerość

Lubimy kłamać. Pomimo ciągłego słuchania rodziców mówiących, że nie powinno się oszukiwać, dzieci z uporem maniaka się tego uczą, początkowo tylko dla zabawy, potem wszystko się pogłębia. Okłamujemy znajomych, rodzinę, przyjaciół. Wydaje nam się, że to tylko nieznaczne naginanie prawdy, nikogo tym przecież nie krzywdzimy.  Zakładam, że doskonale to znasz, ciągłe wymówki, ciągłe unikanie prawdy. Ile razy Ci się zdarzyło oszukać kogoś z twojego otoczenia? Każdemu z nas niemalże codziennie zdarzają się małe kłamstewka.

Pewnie teraz szukasz jakiegoś przykładu by temu zaprzeczyć, przecież zawsze starasz się być szczery, mówić prawdę. Przyznam Ci rację, jednak pomijając otoczenie zastanawiałeś się kiedyś jak często oszukujesz samego siebie? Jak często zdarza Ci się lekko naginać prawdę, tylko po to by przez jedną krótką chwilę poczuć się lepiej?

photo-1417024321782-1375735f8987

To paradoks, że osobą którą najczęściej oszukujemy i  okłamujemy jesteśmy my sami. Tak bardzo próbujemy się przekonać do jakichś racji, że wymuszamy na sobie wierzenie w te a nie inne ideały. Przestajemy słuchać samych siebie, ignorujemy wewnętrzny głos, któremu czasem udaje się powiedzieć, że popełniasz błąd. Jesteśmy przyzwyczajeni do ukrywania naszych słabości i wad, nie tylko przed światem, ale też przed nami. A kluczem do akceptacji samego siebie jest właśnie rozmowa ze swoim wewnętrznym Ja. Jednak większości z nas wydaje się to absurdalne dlatego dalej szczelnie umykamy wewnętrzny głos gdzieś w małej skrzynce na końcu naszego umysłu. I on tam siedzi, mały, biedny, samotny. Siedzi i czeka na jakikolwiek ruch z twojej strony, na twoje zainteresowanie, twój uśmiech czy też na zwyczajną rozmowę.

Nie pozwól mu na to! Nie pozwól na to by część Ciebie zamknęła się przed tobą, okaż jej szacunek, pokaż że liczysz się z jej zdaniem. Okaż swojemu wewnętrznemu odbiciu trochę uwagi. Przestań się oszukiwać, a zamiast tego co jakiś czas szczerze ze sobą porozmawiaj. Przyznaj się przed sobą do swoich sukcesów i porażek. Opowiedz sobie o tym co na prawdę Cię trapi, zadaj sobie samemu pytania na które zastanawiają Cię od dawna, ponieważ wszystkie odpowiedzi na trapiące nas pytania są w nas, musimy tylko szczerze ze sobą rozmawiać. To Cię nic nie kosztuje, a może sprawić, że twoje relacje z samym sobą i otaczającym Cię światem znacznie się poprawią. Odpręż się. Wyłącz facebooka i inne portale internetowe, wyłącz telefon, muzykę i wszelkie inne rozpraszacze. Usiądź w spokojnym miejscu, zrelaksuj się i spróbuj porozmawiać z samym sobą.

photo-1417021423914-070979c8eb34

Może dzięki takiej rozmowie i odpowiednio zadanym pytaniom uda Ci się znaleźć odpowiedz na nurtujące Cię kwestie, może wreszcie zrozumiesz czego tak na prawdę chcesz i zaczniesz to robić. Bo kiedy robi się coś co się kocha, wtedy czerpie się z życia o wiele, wiele więcej.

  • klarr

    Bo to najtrudniejsze, usłyszeć wewnetrzny głos, spojrzeć w swoje wnętrze, dojrzeć jakimi tak naprawdę chcielibyśmy być ludzmi. 😉

    • Tak, to zdecydowanie prawda. Jednak nawet jeśli się nic nie słyszy, warto się wsłuchać bo może w końcu usłyszymy coś co na prawdę odmieni nasze życie 😉

  • Paulina Matejek

    Przeczytałam Twoje wszystkie posty i muszę Ci powiedzieć jedno: bardzo mnie poruszyły. Jest w nich wiele moich własnych przemyśleń dotyczących życia,motywacji,refleksji. Piszesz bardzo mądrze i już wiem, że będę odwiedzać Twojego bloga na bieżąco 🙂 Oby tak dalej!